Depresja, Polecane, Terapia

Człowiek w kryzysie, czyli po co się idzie do psychologa?

Dla większości osób, które to czytają, wyobrażenie wizyty u psychologa, psychoterapeuty i ewentualnie psychiatry nie różni się prawie niczym. Może z tym wyjątkiem, że zazwyczaj zdajemy sobie sprawę z tego, że psychiatra, w przeciwieństwie do psychologa czy terapeuty, może wystawić receptę na leki.

Na pytanie padające raz po raz na różnych internetowych grupach wsparcia — “gdzie szukać pomocy?” — coraz częściej pada odpowiedź “idź do psychiatry”, bez względu na to, o jakich trudnościach pisze dana osoba. No i ok. Lepiej iść do psychiatry, niż w ogóle nie sięgnąć po pomoc. Z drugiej strony warto zastanowić się, czy wchodzenie od razu w leczenie lekami nie jest przypadkiem mierzeniem z armaty do komara 😉

O tym, czym formalnie różnią się psycholog, psychoterapeuta i psychiatra napisałam tutaj. Dzisiaj spróbuję wyjaśnić, dlaczego na “pierwszy kontakt” zazwyczaj polecam psychologa lub psychologa po szkole psychoterapii.

Człowiek jako całość.

Psycholog to osoba, która w trakcie swoich studiów zrealizowała 5-letni program, poświęcony psychice człowieka, jej złożoności, zależnościom ją kształtującym, sposobom zapobiegania kryzysom, wspieraniu rozwoju, powiązaniom psychiki z ciałem i zdrowiem fizycznym. Taka osoba najczęściej dogłębnie rozumie jak działa psychika człowieka, opiera się na bardzo szerokiej wiedzy naukowej, nie związanej z jedną, konkretną teorią, jednego konkretnego badacza.

[Dla porównania: psychoterapeuta posługuje się zazwyczaj jedną lub kilkoma konkretnymi teoriami, na podstawie których powstało konkretne podejście terapeutyczne (np. terapia poznawcza na podstawie teorii Becka). Psychoterapeuta wcale nie musi być też psychologiem, bo żeby dostać się do szkoły psychoterapii można też mieć inne wykształcenie humanistyczne i być np. socjologiem czy pedagogiem. Tymczasem psychiatra ukończył szkołę medyczną, będzie więc patrzył na człowieka z bardziej medycznego, niż psychologicznego punktu widzenia.]

Pomoc w kryzysie.

Mówiąc najprościej, do psychologa idą osoby zdrowe psychicznie (czyli bez zaburzeń psychicznych), ale znajdujące się aktualnie w kryzysie. Kiedy potrzebne jest leczenie (np. zaburzeń afektywnych, lękowych, zaburzeń osobowości), wtedy powinien się nim zająć psychoterapeuta i/lub psychiatra.

Głównym zadaniem psychologa jest tak zwane poradnictwo (czy doradztwo) psychologiczne. Nazwa dość myląca, bo psycholog (i zresztą żaden specjalista od zdrowia psychicznego) nie daje rad, ani nie doradza “najlepszych” rozwiązań. To ty znajdujesz najlepsze dla siebie wyjścia z kryzysowej sytuacji, psycholog pomaga ci je zauważyć i wcielić w życie.

Każda osoba doświadcza w swoim życiu kryzysów. Jeśli ktoś mówi ci, że nigdy nie przeszedł żadnego kryzysu, to bardziej prawdopodobne jest, że ma po prostu bardzo słabą pamięć 😉 Kryzysy są wpisane w życie człowieka. Nie dlatego, że każdy z nas ma jakąś słabość, ale dlatego że kryzys jest konieczny, żeby w ogóle móc się rozwijać. Do tego właśnie większość z nas dąży — do rozwoju. Chcemy rosnąć, rozumieć coraz więcej, coraz więcej potrafić. A żeby móc budować, często trzeba najpierw trochę zburzyć.

Mówię tu o tak zwanych kryzysach rozwojowych, które zazwyczaj pojawiają się w określonych momentach życia. Nie jest przecież trudno przewidzieć, że osobie, która właśnie po raz pierwszy wyprowadza się od rodziców, wyjeżdża do dużego miasta, zamieszkuje sama, albo z grupą nieznajomych i zaczyna sama się utrzymywać może być momentami bardzo trudno. Tak samo trudno się dziwić, że para, która po raz pierwszy zostaje rodzicami będzie się borykać z emocjonalnymi trudnościami. A ktoś, kto właśnie stracił pracę, albo czuje się zawodowo wypalony? Osoba, która przeszła na emeryturę? Do tego spotykają nas w życiu kryzysy, związane z niespodziewanymi wydarzeniami, na przykład choroba nasza lub kogoś bliskiego, wypadek, żałoba.

Z bardzo wieloma kryzysami radzimy sobie same/i, albo przy wsparciu rodziny czy przyjaciół. Ala czasami bywa tak, że problemów jest po prostu za dużo, sytuacja życiowa nie sprzyja i kryzys się nasila. Wtedy, zamiast grzęznąć w trudnościach, warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie.

Rozwijaj się i ucz.

Jak to ktoś kiedyś powiedział:w życiu nie chodzi o to, żeby było znośne. Chodzi o to, żeby było warte życia 🙂Oczywiście dla każdego będzie to oznaczać coś innego, ale warto do takiego stanu (zwanego dobrostanem) dążyć. W tym też może nam pomóc wizyta u psychologa. Oprócz interweniowania w kryzysach, psycholog wspiera w momentach, kiedy wszystko wydaje się w porządku, ale nie czujemy się szczęśliwi w swoim życiu, potrzebujemy zmiany, np. pracy lub znalezienia nowego sensu.

Kto może pójść do psychologa?

Każdy, kto aktualnie zmaga się z kryzysem, jest mu po prostu zbyt trudno, albo czuje, że nie realizuje się w życiu, chciałby coś zmienić, ale nie wie jak. Nie ma ograniczeń wieku, ani tematów, na które możemy rozmawiać z psychologiem.

Co mi da wizyta u psychologa?

To zależy głównie od tego, czego będzie ci trzeba 🙂 Zazwyczaj spotkania z psychologiem pozwalają opanować trudne emocje, zrozumieć swoją sytuację, znaleźć z niej wyjście, opracować plan działania i wdrożyć go w życie.

A co, jeśli psycholog to za mało?

Jeśli twój problem nie wynika z kryzysu, ale raczej z zaburzenia psychicznego, psycholog powinien cię o tym poinformować i zasugerować dalsze kroki, czyli leczenie: psychoterapię u psychoterapeuty i/lub farmakoterapię pod okiem psychiatry.

Podsumowując:

Psycholog nie leczy zaburzeń przychicznych.

Psycholog wspiera:

 w rozwiązywaniu kryzysów 

w pogłębianiu dobrostanu (osiąganiu szczęścia)

uczy jak radzić sobie z różnymi trudnościami. 

Bardzo często to wystarczy, żeby stanąć na nogi i wrócić na swoje tory. Dlatego zanim zaczniemy się leczyć (u psychiatry lub u psychoterapeuty) warto sprawdzić, czy to, czego doświadczamy nie jest kryzysem, z rozwiązaniem którego może nam pomóc psycholog.


Po więcej zajrzyj na blog www.dobrzejestnierycz.pl.

Jeśli chcesz wiedzieć o kolejnych tekstach, albo po prostu być ze mną w kontakcie, zapraszam na Instagrami Facebook.

Zajrzyj też na naszą dobrzejestową grupę wsparcia 🙂


Jeśli czujesz, że twój stan lub stan bliskiej ci osoby jest poważny (np. pojawiają się myśli samobójcze, chęć skrzywdzenia siebie lub innych) SIĘGNIJ PO POMOC. Zgłoś się do najbliższego szpitala psychiatrycznego (nie jest potrzebne skierowanie, ani ubezpieczenie zdrowotne, w sytuacjach nagłych lekarz musi Cię przyjąć tego samego dnia).

Tutaj znajdziesz też listę placówek w całej Polsce, które udzielają wsparcia osobom w kryzysie:https://liniawsparcia.pl/placowki/

Całodobowa bezpłatna linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego 800 70 2222 (pod telefonem dyżurują psychologowie Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie)

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 (codziennie 14.00–22.00)

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 (codziennie 14.00–22.00)

Leave a Reply