Książki, Macierzyństwo

Matka, dziecko i depresja

Na polskim rynku wydawniczym, z jakiegoś powodu, bardzo mało jest książek, mówiących o depresji poporodowej. Owszem, można znaleźć rozdziały, albo podrozdziały w akademickich podręcznikach na temat zaburzeń afektywnych, ale umówmy się – mało kto, poza psychologami, tam trafia.

Dziwi mnie to i smuci jednocześnie, bo depresja poporodowa jest problemem, który dotyka 1 na 10 kobiet, które urodziły dziecko (a według niektórych badań nawet 1 na 4!). Problemem, który dotyka też dzieci swoich mam, partnerów/ek i całych systemów rodzinnych. Wreszcie problemem, który może prowadzić do śmierci osoby chorej i poważnych konsekwencji dla jej bliskich.

Tym bardziej cieszę się, kiedy wpada mi w ręce jakaś polska nowość na ten temat.

Tym razem upolowałam wydawnictwo Fundacji Wemenders: „Dziecko, matka i depresja. Poradnik dla bliskich i partnerów kobiet z depresją poporodową”. Malutka książeczka, poręczne kompendium wiedzy na temat trudności emocjonalnych i zaburzeń, które mogą się pojawić po porodzie.

 

Autorki zadbały, żeby pojawiły się tu najważniejsze informacje: czym różni się depresja poporodowa od zwykłego baby bluesa i innych zaburzeń, takich jak hipomania, psychoza czy zespół stresu pourazowego po porodzie, jakie są jej glowne objawy, kto jest na nią szczególnie narażony. Znajdziemy tu też króciutki test, który pomoże sprawdzić, czy dana mama znajduje się w grupie ryzyka.

Bardzo fajnie opracowana jest cześć dla osób bliskich, które chcą pomóc. Dowiemy się z niej, gdzie szukać pomocy, jak wygląda proces leczenia, co można zrobić, a czego robić się nie powinno. No i jak zadbać o siebie w tej, trudnej dla wszystkich, nie tylko dla osoby chorej, sytuacji.

Co ciekawe, spora część opracowania poświęcona jest też kwestiom prawnym związanym z zasiłkami, władzą rodzicielską i ewentualnym leczeniem psychiatrycznym.

Dodatkowy plus za wzmiankę na temat depresji poporodowej u mężczyzn!

Dla osób, które chcą szybko dowiedzieć się podstawowych rzeczy na temat poporodowych zaburzeń emocjonalnych ta książka będzie dobrym (bo zwięzłym i uporządkowanym) wstępem. Można ją zamówić tutaj. Dochód ze sprzedaży książki Fundacja przeznacza na pomoc osobom chorym na depresję 💙

***

Książka: „Dziecko, matka i depresja. Poradnik dla bliskich i partnerów kobiet z depresją poporodową”, Joanna Kolenda, Manuela Serafin, ilustracje: Kamil Rekosz, wyd. Fundacja Wemenders

***

Jeśli chcesz wiedzieć o kolejnych tekstach, albo po prostu być ze mną w kontakcie, zapraszam na Instagram i Facebook.

Zajrzyj też na naszą dobrzejestową grupę wsparcia 🙂

***

Jeśli czujesz, że twój stan lub stan bliskiej ci osoby jest poważny (np. pojawiają się myśli samobójcze, chęć skrzywdzenia siebie lub innych) SIĘGNIJ PO POMOC. Zgłoś się do najbliższego szpitala psychiatrycznego (nie jest potrzebne skierowanie, ani ubezpieczenie zdrowotne, w sytuacjach nagłych lekarz musi Cię przyjąć tego samego dnia).

Tutaj znajdziesz też listę placówek w całej Polsce, które udzielają wsparcia osobom w kryzysie psychologicznym: https://liniawsparcia.pl/placowki/

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 (codziennie 14.00–22.00)

Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla młodzieży: 116 111 (codziennie 14.00–22.00)

Leave a Reply